Цегла є одним з найменш крихких будівельних матеріалів, при цьому його транспортування має здійснюватися досить акуратно. Помилки, допущені у процесі транзиту, можуть призвести до розтріскування структури, у результаті від неї відколюються різні шматки. Відповідно такий матеріал вже не буде придатний до експлуатації. Перевезення цегли повинно здійснюватись спеціальними автомобілями, причому його транспортування обов’язково проводиться окремо від інших видів будматеріалів.
Замовляйте грузове таксі у Львові на сайті https://gruz-taxi.lviv.ua
Можна виділити два основні типи цегли:
- класичний;
- облицювальний.
Перший призначений для виконання різних чорнових робіт, включаючи будівництво стін будівель, встановлення перекриттів. Другий виконує декоративну функцію, тому використовується для облицювання. Залежно від типу, кожен різновид будматеріалу буде упаковуватися і транспортуватися різними методами.
Особливості упаковки
Як правило, при виготовленні класичного типу матеріалу застосовуються бюджетна сировина, що робить цеглу доступною для більшості споживачів. Відповідно, зазвичай виробники не особливо продумують якість упаковки. У більшості випадків цегла не укладається на палети, на ній не позначається маркування.
Що стосується облицювального типу, то його виробництво обходиться дещо дорожче. Після випуску матеріал складається на дерев’яні піддони та обертається плівкою, на упаковці обов’язково вказується маркування. Деякі виробники фіксують піддони з цеглою спеціальною стрічкою, яка дозволяє запобігти руху будматеріалу під час транспортування.
Різні типи виробів відрізняються за габаритами та вагою. З огляду на це на одному піддоні може бути різний обсяг цегли. До речі, загальна маса будматеріалів визначається вантажопідйомністю піддону.
Особливості навантаження
Є два основних методи завантаження, які визначаються типом упаковки:
- Ручний. Основною рушійною силою у разі є вантажники. Зрозуміло, цей процес забирає багато часу та сил. Ручний спосіб вважається менш практичним, яке реалізація багато в чому залежить від типу транспортного засобу.
- Механічний. Для навантаження та вивантаження використовуються допоміжні засоби. Цей метод часто використовується на виробничих підприємствах. Використання підручних засобів значно зменшує загальну ціну транзиту, оскільки це дозволяє досягти економії сил та часу.
Прийом будматеріалу перевізником здійснюється відповідно до числа палет. Для кожної партії виписується окремий документ. В акті обов’язково прописується кількість палет, їх маса та інші дані. Під час навантаження від водія потрібен контроль розташування піддонів з цеглою. Якщо їхнє розміщення буде неправильним, це може призвести до перевантаження.
Види транспорту для транзиту
Перевезення будматеріалу може здійснюватись різними типами автомобілів. Наприклад, для транспортування силікатної цегли, як правило, використовуються самоскиди. Цей тип виробу зазвичай не упаковується, тому в кузов автомобіля він вантажиться навалом. Основний недолік цього методу полягає в тому, що частина будматеріалу, що транспортується, при вивантаженні може бути пошкоджена.
Якщо транзит виробляється на піддонах, які загальна маса становить трохи більше п’яти тонн, перевезення може здійснюватися з допомогою крана-маніпулятора. Цей тип транзиту є оптимальним варіантом для роздрібної торгівлі. За допомогою такого крана можна швидко завантажити та вивантажити матеріал, а також оперативно перевезти будь-який вантаж, особливо якщо йдеться про невеликі відстані. Також маніпулятор дозволяє заощадити на послугах вантажників.
Щодо транзиту на далекі відстані, для цієї мети використовуються звичайні фури. Даний тип транспорту відмінно підходить для перевезення важких вантажів та великої кількості піддонів. Фура є оптимальним варіантом для міжміського транзиту. Як правило, вантажопідйомність цього типу транспорту становить від 21 тонни. У середньому до кузова фури влазить не менше 33 піддонів.