Ремонт з 0 Покрівля Неймовірні можливості плоских покрівель

Неймовірні можливості плоских покрівель

Значення даху при проектуванні будинків складно переоцінити – недарма ж вираз «дах над головою» означає кров, притулок, місце, де живе людина. Зате дах можна недооцінити, не враховуючи, наприклад, що вона може не тільки вкривати від негоди, але і служить майданчиком для прогулянок, міні-парком або тенісним кортом. І мова не про примхи вітчизняних екстремалів. Респектабельний і практичний Захід давно оцінив переваги експлуатованої покрівлі – в Європі і Північній Америці вона увійшла в моду ще в 60-70-і роки.

У нас же переваги плоского даху власники заміських будинків тільки починають оцінювати, адже не так давно подібна конструкція несла загрозу протікання і застосовувалася хіба що для гаражів і технічних приміщень, на будівництві яких легше заощадити, та ще для соціальних об’єктів, які передбачалося ремонтувати чи не щорічно. Причина – відсутність надійних конструкційних і гідроізоляційних технологій і матеріалів, що забезпечують належний рівень надійності і герметичності плоскої покрівлі. Сьогодні ситуація змінилася, все це доступно, і домовласникам залишилося лише подолати якесь упередження, що склалося за довгі роки. Давайте ж розберемося, які можливості відкриває перед нами експлуатована дах.

Технічна зона

Почнемо з варіанту, який дає не саму ефектну картинку, зате підкуповує винятковою практичністю. Якщо ви власник невеликої ділянки землі, то питання, де розмістити різноманітне обладнання, постає перед вами в повний зріст. Ось і відправте його вище. Природно, дах – ідеальне місце для сонячних батарей, вітрогенераторів і інших екологічних джерел енергії . Хоча краю наші не відрізняються надлишком сонячного тепла, водонагрівач – від найпростішого, з баком-теплоаккумулятором, до новомодного, з плоским колектором, – якщо і не вирішить повністю питання теплопостачання, то вже воду для літнього садового душа забезпечить напевно.

Відмінно підійде дах і для теплового насоса системи «повітря-вода», що дозволяє повторно використовувати тепло, яка покидає обігріваються приміщення.

Ну а зовнішні блоки кондиціонерів і тим більше елементи повноцінної вентиляційної системи просто-таки просяться на дах – адже, погодьтеся, фасаду вони не прикрашають, а там, на висоті, будуть виглядати цілком органічно.

Зелена трава … Він у домі

Другий варіант, який приходить в голову при думці про експлуатованої даху, як ніби протилежний попередньому техногенному рішенням. Але по суті своїй близький, бо мова знову про екологію. Ну і про задоволення, звичайно. Плоский дах може розмістити на собі рослини в діжках, вазонах, а то й цілу оранжерею (дивись, і урожай свіжих огірочків з верхнього городика знімеш). А чому б не розвести там клумбу або навіть розбити справжній газон? В останніх випадках мова піде швидше за все про дернової покрівлі.

Чим менше нахил даху, тим простіше використовувати на ній інтенсивний тип озеленення, наприклад, розбити справжній сад з альпійськими гірками і декоративними рослинами. І серед цієї краси можна буде гуляти! Екстенсивний же тип озеленення даху не дозволяє ходити по ній, зате там можна організувати куточок дикої природи, де будуть гніздитися птахи, а дикоросів галузитися практично без участі людини. Природно, і той і інший тип озеленення потребують ретельно розробленого інженерного проекту, що включає не тільки систему гідроізоляції, але і зрошення.

Місце для відпочинку

По суті, ця ідея безпосередньо випливає з попередньої: якщо на даху зелено і приємно, чому б там не влаштувати зону відпочинку? На плоскій експлуатованої даху може бути встановлена альтанка, зведена майданчик для барбекю або мангал (в цьому випадку зверніть особливу увагу на забезпечення протипожежної безпеки). Можливо, саме дах стане для вашої сім’ї улюбленим місцем ранкових чаювань і вечірніх посиденьок. Особливо якщо ви спантеличені установкою навісу і інфрачервоного обігрівача, який дозволить не замерзнути в холодні дні. Фінішним покриттям в такій зоні відпочинку може бути не тільки традиційна для експлуатованої покрівлі тротуарна плитка або палубна дошка, а й, наприклад, річкова галька.

А встановивши на даху надійне огородження, ви зможете обладнати тут навіть дитячий майданчик – з гойдалками, пісочницею, снарядами для лазіння.

Домашній пляж

Але можна піти ще далі! Облаштувавши на плоскому даху свого будинку невеликий басейн, розставивши зручні шезлонги і пляжні парасольки, насипавши піщані дюни, ви влаштуєте класні пляжні вечірки, а головне – всмак поніжитися на сонечку, скільки дозволить вам наше північне літо. У всякому разі технічно обладнати такий пляж-на-даху абсолютно реально.

Спорт як спосіб життя

Ось вже для чого найчастіше на ділянці точно немає місця, так це для повноцінної спортивної площадки. А плоска, надійно обгороджена дах може послужити хоч тенісним кортом, хоч полем для міні-футболу, хоч боксерським рингом. Сюди ж можна винести спортивні тренажери – крутити педалі на свіжому повітрі куди приємніше, ніж в приміщенні. При бажанні можна обладнати тут і душову кабінку.

Плоский дах – це стильно

Ми вже говорили на початку статті, що до плоских дахах в нашій країні існує упередження. І пов’язано це не тільки з технічними складнощами і специфікою застосовуваних матеріалів. Для багатьох з нас архітектура, що припускає плоский дах, це щось казенне, невиразне, візуально нецікаве. Ось тільки чому ж нас так приваблюють середземноморські вілли з їх вишуканістю і розкішшю? Або скандинавські котеджі з їх енергійним хай-теком? І – несподівано? – в стилі модерну також будуються будинки з плоским дахом, кожна з яких може дати притулок на собі саме те, для чого нам категорично не вистачало місця внизу.

Важливо пам’ятати, що спорудження і обладнання експлуатованої покрівлі вимагає не тільки грамотного проекту, відповідних матеріалів і технологій, а й дуже кваліфікованих працівників, які мають досвід організації саме такого типу покрівель. Але про це ми поговоримо наступного разу.

Related Post

П’ять запитань до трьох покрівельП’ять запитань до трьох покрівель

Натуральна, м’яка або металева черепиця – що вибрати? Задамо трьом популярним покрівельним матеріалами одні і ті ж актуальні питання. Перший: чи достатньо покрівля безшумна? Другий: наскільки вона міцна? Третій: стійка